Olej rzepakowy

Olej rzepakowy

Czy warto spożywać olej rzepakowy? Jaki ma wpływ na nasz organizm? Jak się go pozyskuje? Znacie odpowiedzi na te pytania? Jeżeli nie, przeczytajcie nasz post.

Olej rzepakowy nie traci swoich właściwości w wysokiej temperaturze. Inne oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej lniany, z pestek winogron, słonecznikowy) nie nadają się do smażenia, ponieważ im większy stopień nienasycenia tym szybciej olej się utlenia i wzrasta produkcja wolnych rodników. Należy również pamiętać, że żaden tłuszcz nie nadaje się do wielokrotnego smażenia i należy go używać tylko raz.  Oczywiście najzdrowszy jest olej spożywany na surowo.

Niegdyś zła sława oleju rzepakowego była uzasadniona, ponieważ zawierał on dużą ilość kwasu erukowego, który uszkadzał wątrobę i serce, oraz związki siarki. Jednak przez ostatnie 20 lat nasiona rzepaku zostały ulepszone i pozbawione szkodliwych substancji. Olej rzepakowy zawiera w swoim składzie sterole roślinne, których nie posiadają: olej lniany, słonecznikowy, czerpany z pestek winogron, a także oliwa. Sterole ograniczają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Olej rzepakowy zawiera także polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. Poza tym zawiera duże ilości witaminy E, która również jest silnym antyoksydantem, a także działa przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo.

Rzepak

Kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe oraz korzystnie wpływają na wyściółkę naczyń krwionośnych. W przypadku jednak oleju rzepakowego nie chodzi jedynie o zawartość tych związków. Bardzo istotne jest stosunek kwasów omega-6 do omega-3, który nie powinien być większy niż 4:1. W przypadku oleju rzepakowego proporcja ta jest prawie idealna, ponieważ wynosi 2:1, z kolei w oliwie jest to stosunek 9:1. Optymalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 jest niezwykle ważny w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, prostaty, jelita grubego a także trzustki.

<< Wróć do poprzedniej strony



Możesz być także zainteresowany:

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwki to nie tylko podstawa zdrowej kuchni. Te niepozorne małe owoce kryją w sobie zadziwiające bogactwo składników jakby specjalnie stworzonych dla smakoszy. Oliwka, drzewo oliwne (Olea L.) to rodzaj drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Zalicza się do niego około 35 gatunków. Drzewa oliwne uprawia się od co najmniej 5500 lat. Została [...] Czytaj więcej

Olej z awokado

Olej z awokado

Jak smakuje olej z awokado? Jakie ma właściwości? Co trzeba o nim wiedzieć zanim zaczniemy go stosować? Przeczytajcie poniżej. Olej z awocado pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno miąższu owoców smaczliwki (awokado). Wiecznie zielone drzewo z którego biorą się owoce, pochodzi z Meksyku. Obecnie jednak uprawiane jest w całej strefie [...] Czytaj więcej

Olej sojowy

Olej sojowy

Dlaczego akurat olej sojowy? Jakie ma właściwości? Co jest w nim takiego wyjątkowego? Jak wpłynie na nasze zdrowie? Przeczytajcie o nim sami. Soja pochodzi z Azji Wschodniej i jest rośliną strączkową. Z powodu tych właśnie strąków jest ceniona w kuchni i przy produkcji oleju roślinnego. Większość olejów sojowych jest rafinowanych, mieszanych, a [...] Czytaj więcej